Kare Kara Lojistik- Logo

İntermodal Taşımacılık

İntermodal Taşımacılık- Kare Kara Lojistik

Ulusal ve uluslararası ticaret geliştikçe taşımacılık sektöründe de farklı hizmetler geliştiriliyor. Ve bu taşımacılık hizmetler içerisinde birden fazla taşıma türünün entegrasyonu ile gerçekleştirilen en yaygın taşımacılık yöntemi olarak intermodal taşımacılık karşımıza çıkıyor. Sürdürülebilir taşıma sisteminin en önemli parçalarından birisi olan intermodal taşımacılık aynı zamanda kombine taşımacılığında temelini oluşturuyor.

İntermodal Taşımacılık Nedir?

İntermodal taşımacılık yük üzerinde herhangi bir değişim ve aktarma işlemi yapmadan taşıma şekillerini değiştirerek hedef noktaya en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlayan bir yöntemdir. Çoğunlukla büyük boyutlu ve yüksek tonajlı ürünlerin birden fazla taşımacılık yöntemiyle sevk edilmesi hedeflenmektedir. Lojistikte verimliliği üst düzeye çıkarmak için uygulanan intermodal taşımacılık önemli avantajları da içerisinde barındırmaktadır.

İntermodal taşımacılık sisteminin temelinde birden fazla ve farklı taşımacılık türleri ile malların sevkiyatı söz konusudur. Bu uygulamada taşıma yöntemleri değişen tek unsurdur. Taşımacılığın gerçekleştirildiği konteyner ve benzeri araçlar üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Yüklere herhangi bir elleşme ya da farklı bir işlem uygulanmadan tüm sevkiyatlar varış noktasına birkaç farklı taşımacılık yöntemiyle ulaştırılmaktadır.

İntermodal Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

intermodal taşımacılık avantajları nelerdir

Bugün özellikle uluslararası ticarette lojistik sektörünün en popüler uygulamalarından birisi intermodal taşımacılık sistemidir. Bu taşımacılık sisteminin yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasının en önemli nedeni paydaşlara sağlamış olduğu avantajlardır.

Avantajları nelerdir?

Bu yöntem neden yaygın bir şekilde kullanılmaktadır? İşte intermodal taşımacılığın ön plana çıkan avantajları;

  • Hızlı servis imkanı sağlamaktadır. Konteynırlar üzerinde yükleme, boşaltma veya değişim gibi uygulamalar söz konusu olmadığı için süreç çok daha kısa bir zaman diliminde tamamlanmaktadır. İntermodal taşımacılık teslimat sürelerini azaltmaktadır.
  • Maliyet optimizasyonu avantajı sağlamaktadır. Uzun mesafelerde en uygun maliyetlerle bu yolu alabilmek için tercih edilmesi gereken taşımacılık yöntemleri belirlenmekte ve dolayısıyla birbirini tamamlayan farklı taşıma yöntemleriyle uzun mesafeler daha düşük maliyetlerde katledilmektedir.
  • Güvenli bir taşıma süreci sunmaktadır. Konteynırlar içinde gerçekleştirilen taşıma süresince taşıma yöntemleri arasında geçiş yapılırken elleçleme ihtiyaç duyulmadığı için konteyner içerisindeki malların sabit kalması sağlanmaktadır. Böylelikle taşımacılık sürecinde zarar görme riski en az seviyelere inmektedir.
  • Diğer yöntemler ile kıyaslandığında çevre dostu bir taşımacılık sistemidir.

Özellikleri Nelerdir?

İntermodal taşımacılık sahip olduğu farklı özellikler sayesinde diğer birçok taşımacılık yönteminden ayrı tutulmaktadır. Bu sistemde birbirinden farklı taşımacılık yöntemleri birbirine entegre edilerek daha hızlı sürede, daha güvenli taşımacılık gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem sayesinde denizyolu, demiryolu, kara yolu ve hava yolu taşıma yöntemleri birbirine entegre bir şekilde kullanılmaktadır.

İntermodal taşımacılığa dair en belirgin özellikler şöyle sıralanmaktadır;

  • Elleçleme işlemi uygulanmamaktadır.
  • Taşımacılık yöntemleri arasında değişiklik yapılırken yükler içinde bulunduğu taşıma ünitesinden başka bir taşıma ünitesine aktarılmazlar. Ürünler konteynere yüklendiği ilk noktada nasıl ise teslim edildiği son noktada da aynı şekildedir.
  • Her bir farklı taşımacılık yönteminden birden fazla taşıyıcı ve taşıma sözleşmesi düzenlenmektedir.
  • Denizyolu, karayolu, demiryolu ve havayolu kombinasyonları yapılmaktadır.

 

Kare Kara Logistics firması olarak intermodal taşımacılık konusunda profesyonel ve proje odaklı bir hizmet sağlıyoruz. Her bir taşıma süreci için maliyet avantajı ve operasyonel avantajlar sağlayacak en uygun sıralı taşıma yöntemlerini belirleyerek bu planlama doğrultusunda hareket ediyoruz. Tüm iş ortaklarımız için en uygun taşıma türlerini seçerek sevkiyatların hızlı, güvenli ve en düşük maliyetler ile gerçekleşmesini sağlıyoruz. 

Ulusal ve uluslararası ticaretler de maliyet hesaplarının en önemli unsurlarından birisi olan lojistik sürecini geniş filomuz ve profesyonel ekiplerimizle birlikte profesyonel bir şekilde yönetiyoruz.